Adaptacja z rodzicem

Zatrzymaj się! Spójrz na mnie: jestem gotowy. Uwierz, że uda nam się przebić przez to szaleństwo obaw i wzruszeń. A teraz odsuń się trochę, i jeszcze ciut. I podziwiaj, jak rozkładam skrzydła.” fragment. K. Turek

Na czym polega adaptacja? Jak przebiega w naszym przedszkolu?

Adaptacja to proces oswajania i przystosowania dziecka do nowego miejsca, przyzwyczajania go do panującego planu dnia, zasad, miejsca. Jest to także oswajanie dziecka z interakcjami społecznymi i obawami, który często pojawiają się w nowych sytuacjach.

W trakcie adaptacji może pojawić się wiele różnych emocji i przeżyć. Od śmiechu po morze łez i każdy z tych stanów będzie zupełnie naturalny i normalny. Należy dać dziecku i sobie czas na to, aby wszystkie te emocje się pojawiały i odpływały.

Nie da się ukryć, iż adaptacja to krok do wchodzenia w coraz to bardziej samodzielne życie i etap podejmowania nowych wyzwań.

Jak to wygląda w Ślimaczku?

U nas adaptacja obywa się w przyjacielskiej i ciepłej atmosferze. Stawiamy na indywidualne podejście do każdego dziecka. Co to oznacza w praktyce? Iż dziecko adaptuje się tyle czasu, ile będzie wymagać tego sytuacja.

W trakcie adaptacji dziecko wymaga wiele cierpliwości i wyrozumiałości. Zawsze należy pamiętać o autonomii i poszanowaniu granic drugiej osoby. Na każdy etapie tego procesu ważna jest także współpraca rodzica z naszym zespołem i przybranie wspólnego frontu, w końcu naszym celem jest dobro dziecka! 🙂

Rodzic jest u nas zawsze mile widziany. Pierwsze dni odbywają się w towarzystwie rodzica lub bliskiego członka rodziny. Podczas gdy czas pobytu dziecka w przedszkolu się wydłuża, rodzic/opiekun stopniowo wycofuje się z uczestnictwa w adaptacji, a dziecko jest gotowe, aby odbyć kolejny dzień już samodzielnie.

Dlaczego to takie ważne?

Zdajemy sobie sprawę, iż obecność rodzica działa na dziecko kojąco, buduje zaufanie i daje mu poczucie bezpieczeństwa w nowej przestrzeni.

Rodzina to pierwsze, naturalne środowisko społeczne dziecka, a wraz ze wzrostem i rozwojem poszerza się m.in., o przedszkole, szkołę, czy nowe grupy rówieśnicze. Doświadczenia, które dziecko zdobywa we wczesnych latach życia, mają ogromy wpływ na jego zachowanie w późniejszym okresie. Dziecko w sytuacji nowej dla siebie odczuwa potrzebę kontaktu, a gdy jest on niemożliwy, może pojawiać się niepokój i lęk. Dlatego też, tak ważna jest obecność rodzica w pierwszych dniach adaptacji dziecka.

Rodzic także ma kilka ważnych zadań w całym procesie.

Należy pamiętać, iż dziecko uczy się przez obserwację i modelowanie. Oznacza to, iż jest doskonałym obserwatorem, słuchaczem i powtarza to, co dostrzeże w środowisku. Dlatego tak ważne jest, aby wysyłać dziecku pozytywne komunikaty, wspierać je i w konstruktywny sposób odnosić się do otoczenia i sytuacji, które spotykają nas, nie tylko w procesie adaptacji, ale także poza nim.

Istotne jest, aby zapoznawać dziecko z planem dnia panującym w przedszkolu, przestrzegać zasad, których wymagają wychowawczynie i z szacunkiem odnosić się do innych. Kilka prostych rzeczy, mających ogromny wpływ na dziecko.

Rodzic powinien także pamiętać, aby stopniowo zmniejszać zależność emocjonalną z dzieckiem. Tzn nie uzależniać dziecka od swojej obecności i zachowywać zdrowy balans.

Jak powinno wyglądać rozstanie z dzieckiem? (źródło)

Sam moment rozstania jest trudny zarówno dla dziecka jak i rodzica. Pamiętajmy, iż atmosfera powinna być przyjazna i miła, a sam moment rozstania przebiegł szybko i sprawnie

  1. Krótkie pożegnanie. Długie rozmowy, całusy, uściski, niekończące się przybijanie piątek utrudnia dziecku i rodzicowi rozstanie.
  2. Rytuały. Warto abyście przed wyjściem do przedszkola ustalili sposób rozstanie czy będzie to całus, przybicie „żółwika”, czy przytulas. Pierwsze dni na pewno będą trudne w utrzymaniu tego, ale z biegiem czasu na pewno dziecko się przyzwyczai.
  3. Mów prawdę. Powiedz dziecku, że nadszedł czas rozstania i wrócisz „po obiedzie”. Dobrze, żebyś określił/a dziecku orientacyjny czas powrotu.
  4. Miłe komunikaty. Nie stosuj nigdy stwierdzenia „nie bój się”, bo uświadamiasz swojemu dziecku, że jest coś czego mógłby się bać. Zamiast tego powiedz „Miłej zabawy”, „Na pewno dzień Ci minie przyjemnie”. Pamiętaj o uśmiechu i ciepłym głosie, który pomoże twojemu dziecku nabrać pewności siebie, że „w przedszkolu jest fajnie”
  5. Cierpliwość. Okres adaptacji może przebiegać długo. Pamiętaj, że wiele zależy od Ciebie, nauczyciela i dziecka. Warto, abyś był/a wrażliwy/a na emocje dziecka. Krzyk i negatywne emocje z Twojej strony pogorszą sytuację.

Na koniec warto dodać, iż są także dzieci, u których proces adaptacji wynosi…kilka godzin i już kolejnego dnia maluch bez problemu wnika w nowa grupę zupełnie samodzielnie 🙂 Wszystko jest kwestią indywidualnych potrzeb dziecka i rodzica, i właśnie na to staramy się odpowiadać.

Jeśli jeszcze nie umówili Państwo adaptacji w naszym przedszkolu…ZAPRASZAMY!